Myśl o wakacjach napełnia nas radością. Wolne od pracy, ucieczka od codzienności, odskocznia i relaks. By rzeczywiście tak było, warto zastanowić się, na ile możemy sobie pozwolić pod względem finansowym. W kilku punktach podpowiadamy, jak oszczędnie zaplanować wakacje i jak nie wydać na nie majątku.
1. Wycieczka na własną rękę czy za pośrednictwem biura podróży.
Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co kto lubi. Decydując się na podróż zorganizowaną, warto sprawdzić, co jest wliczone w cenę. Hotel, wyżywienie, transport z lotniska i z powrotem, dodatkowe atrakcje, wypady czy bilety wstępu do miejsc, które nas interesują. Może się zdarzyć, że tego wszystkiego nie ma w ofercie, jaką wybraliśmy, dlatego dobrze jest dopytać o wszystkie szczegóły.
Przygotowanie wyjazdu samemu pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkaset złotych. Możemy np. znaleźć nocleg lub loty w promocyjnej, okazyjnej cenie, sprawdzić w jakie dni wejściówki do np. muzeów oferowane są bezpłatnie. Warto poszukać zniżek, poczytać blogi podróżnicze, gdzie bardzo często ludzie opisując miejsca, w których byli udzielają cennych wskazówek. Grunt to poświęcenie czasu na pozbieranie informacji.
2. Samodzielne gotowanie.
Na wakacjach nie jest koniecznym stołowanie się w knajpach. Jeśli mamy wynajęty apartament, to na pewno znajduje się w nim co najmniej dobrze wyposażony aneks kuchenny. Na miejscu warto iść na zakupy do sklepu, w którym zaopatrują się miejscowi. Kupi się tam wszystkie niezbędne produkty w dobrej cenie. Oczywiście nie trzeba całkowicie rezygnować z lokalnych posiłków. Warto jednak pamiętać, by szukać miejsc w głębi uliczek, a nie wybierać tylko te, przy najbardziej popularnych atrakcjach. Te lekko w głębi, oddalone, zawsze są tańszą, a nierzadko o wiele smaczniejszą, opcją.
3. Termin.
Lipiec i sierpień kuszą wspaniałą pogodą. Jednak jeśli wybierasz się za granicę, warto przemyśleć mniej popularne miesiące. Przed lub po tak zwanym sezonie, zawsze będzie taniej. A pogoda będzie równie wyborna co w lecie. W wielu miejscach Europy i nie tylko temperatura nie schodzi wówczas poniżej dwudziestu kilku stopni. Pamiętaj, że tańsze są wtedy także loty, komunikacja, noclegi oraz wszelkie atrakcje turystyczne. Jeśli masz taką możliwość, wybierz ten termin, a będzie on oferować najtańsze opcje. My polecamy marzec-kwiecień lub wrzesień-październik.
4. Wymiana walut.
Przemyśl ile potrzebujesz zabrać ze sobą gotówki i wymień ją na tyle wcześniej, na ile możesz. Najlepiej skorzystać w tym celu z kantoru internetowego. Wymieniasz pieniądze online, całkowicie bezpiecznie. Możesz to zrobić o dowolnej porze, bo serwisy działają 24h/7 dni w tygodniu. Jeśli w trakcie urlopu zabraknie Ci waluty, wymienisz ją już na miejscu. Transakcje przeprowadzasz za pomocą komputera lub komórki z dostępem do sieci. Nie potrzebujesz nic więcej. Kantory internetowe mają najniższe spready walutowe, przez co oferują najatrakcyjniejsze kursy. Dodatkowo unikasz wszelkich dodatkowych czy ukrytych kosztów, a to jest już duża oszczędność na start.
Staranne zaplanowanie urlopu to podstawa. Z pewnością pozwoli zoptymalizować jego koszty i cieszyć się w pełni wykorzystanym czasem.