Jak obniżyć rachunki za wodę?

Z roku na rok rachunki są coraz wyższe. Oszczędzanie wody częściowo zależy od naszych nawyków, ale także od odpowiedniego wyposażenia łazienki i kuchni. Sprawdź metody na mniejsze rachunki. To najlepsze sposoby na to, aby płacić mniej, a jednocześnie być EKO.

Oszczędne urządzenia

Pralka czy zmywarka ma możliwość wyboru programu ekonomicznego (EKO), który pozwala na mniejsze zużycie wody oraz, przy okazji, energii, w porównaniu do innych programów. Dzięki zmywarce możesz zaoszczędzić 3x więcej wody, więc jeśli jej nie posiadasz rozważ ewentualne zakupy. Z pralki i zmywarki korzystaj tylko wtedy, gdy całkowicie je zapełnisz.

Perlator

To nic innego jak małe sitko, które jest umieszczane na końcu wylewki baterii umywalkowej, kuchennej lub wannowej.  Stanowi „końcówkę do kranu”, która zmniejsza przepływ wody jednocześnie zwiększając jej objętość. To produkt, który zyskał popularność dzięki oszczędności, jaką generuje. Standardowo przepływ wody w baterii kuchennej wynosi około 12 litrów na minutę. Perlator może zredukować powyższe zużycie nawet do 4 litrów na minutę! Jest bardzo prosty do zamontowania.

Prysznic zamiast wanny

To nie żart! Aby zmniejszyć zużycie wody, a co za tym idzie, rachunków, należy brać szybkie, najlepiej 5-minutowe prysznice. Przez prysznic przechodzi 8 litrów wody na minutę, a  mycie się w krótkim czasie powoduje, że koszty są ponad 3x mniejsze niż te wygenerowane podczas kąpieli w wannie.

Poranna toaleta

Czy wiesz, że zakręcanie kranu w trakcie mycia zębów i golenia, to oszczędność od 300 do 700 zł rocznie? Warto też używać kubeczka do płukania zębów. Z ciekawostek, czekając na to aż popłynie ciepła woda, spuszczasz do kanalizacji około 20-25 l wody dziennie? Nie zwlekaj, twarz i ręce możesz myć od razu. Zimna woda zdrowia doda!

Inteligentne baterie

Na rynku są dostępne baterie, które zmniejszają zużycie wody. Niektórzy stosują bezdotykowe, gdzie woda leci tylko w momencie, gdy pod kranem są ręce. Polecane są też baterie jednouchwytowe. Najbardziej ekologiczne są te oznaczone literą „Z”.  Zwykle są wyposażone w specjalny ogranicznik przepływu, który redukuje zużycie wody.

Instalacja

Dbanie o instalację to podstawa. Sprawdzaj co jakiś czas, czy nie masz cieknącej spłuczki, rury pod zlewem oraz czy z kranu woda nie kapie wolnymi kroplami.

Dr Genowefa Pietrzykowska
Doktor | + posts

Doktor nauk ekonomicznych.