Najdroższe waluty świata

O walutach można by pisać i pisać. Największe, najmniejsze, te najbardziej barwne i nietypowe. Może pieniądze szczęścia nie dają, ale wokół nich kręci się świat. I to od zarania dziejów. Przyjrzymy się dziś najdroższym walutom świata. I, jak się okazuje, nie są nimi te najważniejsze! GBP i CHF, zostały w tym rankingu w tyle.

Choć nie odgrywają wielkiej roli w międzynarodowej gospodarce, to najdroższymi pieniędzmi na świecie są pieniądze Bliskiego Wschodu.

Rial omański (OMR)

To oficjalna waluta Omanu. Jeden rial omański dzieli się na 1000 baisa. Weszła do obiegu w latach 70-tych XX wieku zastępując rupię indyjską i talar Marii Teresy. W styczniu 2022 roku rial omański był 3. walutą co do jej wartości wobec amerykańskiego dolara, po dinarze kuwejckim, i dinarze Bahrajnu.

Obecnie 1 rial omański to w przeliczeniu 12,03 złoty.*

Dinar jordański (JOD)

To jednostka monetarna Jordanii, dzieląca się na 100 piastrów. Obowiązuje od 1950 roku, tym samym wypierając z obiegu wcześniejszego funta palestyńskiego. Jest powiązany z dolarem amerykańskim, dzięki czemu może korzystać ze stabilnego systemu walutowego.

1 dinar jordański to w przeliczeniu 6,52 złoty.*

Dinar bahrajński (BHD)

To oficjalna waluta Wyspy Bahrajn. Wcześniej, wykorzystywano tam rupię. Na wartość obecnej waluty przekłada się gospodarka Bahrajnu, która opiera się głównie na ropie naftowej i gazie, i znajduje się na 10. miejscu pod względem wolności na świecie. BHD jest ustalany w stosunku do dolara amerykańskiego.

1 dinar bahrajński to w przeliczeniu 12,26 złoty.*

Dinar kuwejcki (KWD)

To  jednostka walutowa Kuwejtu. Wyemitowano go i wprowadzono do obiegu w 1961 roku, aby zastąpić wspólną walutę Zatoki Perskiej. Obecnie jedna z najmocniejszych walut świata. Stosuje się go powszechnie w transakcjach związanych z ropą na Bliskim Wschodzie. W Kuwejcie praktycznie nie istnieją podatki, a państwo ma drugą co do wielkości giełdę w krajach arabskich, to wpływa na jego wartość.

1 dinar kuwejcki to w przeliczeniu 15,00 złoty.*

*dane na wrzesień 2022r.

Dr Aurelia Fahitas
Doktor Ekonomii | + posts

Doktor Ekonomii specjalizująca się w rynku wymiany walut.