O walutach można by pisać i pisać. Największe, najmniejsze, te najbardziej barwne i nietypowe. Może pieniądze szczęścia nie dają, ale wokół nich kręci się świat. I to od zarania dziejów. Przyjrzymy się dziś najdroższym walutom świata. I, jak się okazuje, nie są nimi te najważniejsze! GBP i CHF, zostały w tym rankingu w tyle.
Choć nie odgrywają wielkiej roli w międzynarodowej gospodarce, to najdroższymi pieniędzmi na świecie są pieniądze Bliskiego Wschodu.
Rial omański (OMR)
To oficjalna waluta Omanu. Jeden rial omański dzieli się na 1000 baisa. Weszła do obiegu w latach 70-tych XX wieku zastępując rupię indyjską i talar Marii Teresy. W styczniu 2022 roku rial omański był 3. walutą co do jej wartości wobec amerykańskiego dolara, po dinarze kuwejckim, i dinarze Bahrajnu.
Obecnie 1 rial omański to w przeliczeniu 12,03 złoty.*
Dinar jordański (JOD)
To jednostka monetarna Jordanii, dzieląca się na 100 piastrów. Obowiązuje od 1950 roku, tym samym wypierając z obiegu wcześniejszego funta palestyńskiego. Jest powiązany z dolarem amerykańskim, dzięki czemu może korzystać ze stabilnego systemu walutowego.
1 dinar jordański to w przeliczeniu 6,52 złoty.*
Dinar bahrajński (BHD)
To oficjalna waluta Wyspy Bahrajn. Wcześniej, wykorzystywano tam rupię. Na wartość obecnej waluty przekłada się gospodarka Bahrajnu, która opiera się głównie na ropie naftowej i gazie, i znajduje się na 10. miejscu pod względem wolności na świecie. BHD jest ustalany w stosunku do dolara amerykańskiego.
1 dinar bahrajński to w przeliczeniu 12,26 złoty.*
Dinar kuwejcki (KWD)
To jednostka walutowa Kuwejtu. Wyemitowano go i wprowadzono do obiegu w 1961 roku, aby zastąpić wspólną walutę Zatoki Perskiej. Obecnie jedna z najmocniejszych walut świata. Stosuje się go powszechnie w transakcjach związanych z ropą na Bliskim Wschodzie. W Kuwejcie praktycznie nie istnieją podatki, a państwo ma drugą co do wielkości giełdę w krajach arabskich, to wpływa na jego wartość.
1 dinar kuwejcki to w przeliczeniu 15,00 złoty.*
*dane na wrzesień 2022r.